Zabieram Cię w orientalną podróż....znajdziesz tutaj inspiracje i pomysły na łączenie znajomego rękodzieła ze Wschodnimi inspracjami, lecz nie tylko...

Let me take you in the Oriental Journey...You`ll find here mixing of Western craft ideas with Eastern inspiration, but not only....

wtorek, 24 maja 2011

Kartonaż-tutorial

Witajcie,
Dzięki wspaniałej pracy Asi z Ładne rzeczy.pl mamy niepowtarzalną okazję podejrzeć tajniki tworzenia w technice kartonażu lub jak to woli  [fr. cartonnage], czyli:
dosłownie  wyrób (np. pudełko, oprawa) kartonowy   lub tekturowy.   Kartonaż polega na   tworzeniu/konstruowaniu funkcjonalnych przedmiotów z pojedynczych,   prostych elementów tekturowych. Często technika kartonażu jest  mylnie kojarzona dekupażem, na wielu blogach i portalach można odkryć  informację, że   kartonaż to oklejenie całości (całych powierzchni) przedmiotu   drewnianego serwetką lub papierem. Nic bardziej mylnego. Kartonaż to   tworzenie przedmiotów - nawet mebli - z tektury. A samo oklejanie to   tylko jakby element dodatkowy, zdobiący.
No to zaczynamy:)

NIEZBĘDNE MATERIAŁY I NARZĘDZIA (Fot. 01)

- tektura introligatorska w różnych grubościach

- papier do oklejania – w tym wypadku papier japoński z moligami.pl i kontrastująca okleina introligatorska

Ponadto:
- mocna, papierowa taśma klejąca 

- mata do cięcia

- nóż segmentowy/nóż krążkowy/nożyczki

- ołówek

- ekierka

- linijka

- kostka introligatorska

- klej introligatorski

- pędzle – sprężyste, niezbyt miękkie, do rozprowadzania kleju

  (Fot. 01)


ETAP I
Projektowanie pudełka – czyli wymyślenie i rozrysowanie pudełka na kartce, precyzyjne wyliczenie wymiarów poszczególnych elementów. Wyobraźnia i precyzja na najwyższych obrotach na tym etapie.


ETAP II  (Fot. 02)
Wycinanie poszczególnych elementów z tektury introligatorskiej za pomocą noża segmentowego. Bardzo ważna precyzja!!! Milimetrowa!!! Każde odchylenie ciężko jest potem zatuszować, a czasem jest to wręcz niemożliwe.
  ETAP III (Fot. 03, 04))
Sklejenie poszczególnych elementów pudełka za pomocą papierowej taśmy klejącej. Trzeba uważać, aby poszczególne elementy dokładnie do siebie przylegały, zachować precyzję, staranność i kąty proste, w przeciwnym wypadku pudełko będzie krzywe i niestabilne, a miejsca łączenia ścianek będą widoczne nawet po oklejeniu pudełka papierem.
 
W tym wypadku:
* Najpierw sklejamy 3 elementy „okładki”, pamiętając, aby ułożyć je w linii prostej. Ponieważ „okładka” ma obejmować wnętrze pudełka i stanowić jednocześnie jego wieczko – musi się zginać – należy pomiędzy elementami pozostawić odpowiedniej szerokości przerwy („zawias”). (Fot. 03, 04)
(Fot. 03)
(Fot. 04)

 
* Następnie sklejamy wnętrze pudełka – czyli do dna doklejamy poszczególne ścianki. Pamiętamy, żeby pudełko było dobrze sklejone od wewnątrz i od zewnątrz, mocno dociskamy taśmę klejącą do tektury za pomocą kostki introligatorskiej. (Fot. 05, 06, 07, 08, 09)


(Fot. 05)
(Fot. 06)
(Fot. 07)
(Fot. 08)
(Fot. 09)

 
ETAP IV (Fot. 10)
Oklejenie pudełka papierem dekoracyjnym. W tym wypadku użyłam papieru japońskiego – nie bez powodu. Jest mocny, nie marszczy się, nie przesiąka klejem, maskuje nierówności papierowej taśmy klejącej – idealny do tej techniki.
Metod oklejania jest wiele, wszystko zależy od oklejanego przedmiotu, jego konstrukcji. Zaczynając oklejanie musimy już wcześniej mieć w głowie zaplanowaną kolejność poszczególnych czynności, wiedzieć, które ścianki należy okleić najpierw, które dopiero później.
Ważne!!! Jeśli już okleimy tekturę papierem, a potem zorientujemy się, że zapomnieliśmy np. podkleić tasiemkę – nie ma mowy, aby dało się to poprawić.
Papier możemy odpowiednio wyciąć jeszcze przed rozpoczęciem klejenia, jednak dużo praktyczniejsze wydaje się docinanie go odpowiednio w trakcie klejenia.
  

(Fot. 10)

 
W tym wypadku:

*Najpierw oklejamy zewnętrzną powierzchnię „okładki”, czyli smarujemy klejem całą powierzchnię, a następnie dociskamy ją do papieru. Odwracamy całość i wyrównujemy papier za pomocą kostki introligatorskiej. Odwracamy znowu i odpowiednio docinamy papier – zostawiamy wokół tektury zakładkę o szerokości ok. 1-2 cm. Przycinamy papier w narożnikach po skosie (aby ładnie ułożył się podczas oklejania). Przyklejamy „zakładki” pamiętając, aby dokładnie docisnąć papier na obrzeżach. (Fot. 11. 12, 13, 14, 15, 16, 17)

Na środku obrzeża zewnętrznych elementów „okładki” możemy przykleić  końcówkę wstążeczki/tasiemki, która będzie służyć do zawiązania pudełka.

(Fot. 11)
(Fot. 12)
(Fot. 13)
(Fot. 14)
(Fot. 15)
(Fot. 16)
(Fot. 17)


Wycinamy odpowiedniej wielkości arkusz papieru kontrastującego z papierem użytym na stronie zewnętrznej i oklejamy wnętrze okładki, pamiętając o miejscach zgięcia „okładki”. (Fot. 18, 19, 20, 21)

(Fot. 18)

(Fot. 19)
(Fot. 20)
(Fot. 21)

 
*Oklejamy pudełko wewnętrzne. Ponieważ spód pudełka będzie przymocowany do jednej z części „okładki”, nie musimy go oklejać. Oklejamy tylko zewnętrzne ścianki i wnętrze pudełka. (Fot. 22)

(Fot. 22)

 
Zewnętrzne ścianki: Przygotowujemy pas papieru o długości, która umożliwi oklejenie wszystkich ścianek pudełka (ok. 1cm na zakładkę) i szerokości ok. 3 cm większej niż wysokość ścianki. Smarujemy klejem introligatorskim pierwszą ściankę pudełka i przykładamy je do papieru tak, aby z boku pozostawić zakładkę, na dole ok. 1 cm i ok. 2 cm u góry pudełka. Wyrównujemy papier kostką introligatorską. Doklejamy zakładkę. Oklejamy pozostałe ścianki pudełka pamiętając, aby dokładnie dociskać papier na krawędziach pudełka. Nacinamy papier po skosie u góry i na dole na narożnikach. Doklejamy zakładki na spodzie pudełka, a następnie zakładki górne do wewnątrz pudełka. (Fot. 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32)


(Fot. 23)
(Fot. 24)
(Fot. 25)
(Fot. 26)
(Fot. 27)
(Fot. 28)
(Fot. 29)
(Fot. 30)
(Fot. 31)
(Fot. 32)


 
*Smarujemy klejem spód pudełka (lub jedną z zewnętrznych części „okładki”) i przyklejamy go do jednej z zewnętrznych części „okładki” – tę czynność możemy też wykonać po oklejeniu wnętrza pudełka (Fot. 33, 34)
(Fot. 33)
(Fot. 34)


*Oklejamy wnętrze pudełka – i jest to czynność najtrudniejsza, szczególnie jeśli wymiary pudełka nie są zbyt duże. Każdą wewnętrzną ściankę pudełka oklejamy oddzielnie – należy wyciąć wcześniej odpowiedniej wielkości arkusze papieru. (Fot. 35, 36, 37)

(Fot. 35)


(Fot. 36)
(Fot. 37)


Teraz pudełko powinno powędrować pod ciężką księgę, aby dobrze wyschło i przy okazji nie wypaczyły się jego elementy. (Fot. 38)

(Fot. 38)

 
VOILA !!! Nasze pudełko gotowe!!! 


(Fot. 39)
(Fot. 40)
(Fot. 41)

15 komentarzy:

 1. Oh, very nice box! It looks like it is easy done) Great master class. Thank you!
  I'll try to make the same once) I love any boxes)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne! Bardzo przydatny tutorial. żeby jeszcze czas pozwolił na takie zabawy ;-/

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pełna podziwu, pudełko pracochłone, ale efekt wspaniały :)
  Oj narobiłaś się przy tym tutorialu.

  OdpowiedzUsuń
 4. niesamowite! efekt jest powalający ;) pięknie to wszystko wyszło!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, bardzo dziękuję za ten kurs! Pudełko przecudne!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny kurs :) Piękne pudełko!

  OdpowiedzUsuń
 7. cudowne pudełeczko zrobiłaś:)
  http://arts-ooak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. No cóż, kurs super, ale weź to zrób! Asiu dzięki za kursik, na fotkach to wszystko pięknie wygląda. Ja wiem, chęci powiesz a jakże.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super! a dla mnie za trudne, bo ja nawet kreski prosto nie narysuję...

  OdpowiedzUsuń
 10. Swietny kursik, bardzo lubię tą technikę tylko ta precyzja....

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobry, czytelny kursik. Mam ochotę zacząć się bawić tą techniką, tylko WŁAŚNIE: ta precyzja...:) Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za czytelny i ciekawy tutorial:) Czy papierowa taśma klejąca to zwykła taśma maskująca (używana np. do malowania ścian)? Ew. gdzie to kupić?

  OdpowiedzUsuń
 13. Koleżanka Asia posłuzyła się taką mocną tasmą papierową w kolorze papieru craft, która jet wodoodporna do do dostania pewnie gdzieś w castoramie, leroyu it. Ja uzywałam zwykłej zółtej tasmy maskującej i też działa, tylko trzeba kontrolować ilość kleju, żeby nie rozmiekła

  OdpowiedzUsuń

dziękuję za miłe słowo/thank you for kind comment: