Zabieram Cię w orientalną podróż....znajdziesz tutaj inspiracje i pomysły na łączenie znajomego rękodzieła ze Wschodnimi inspracjami, lecz nie tylko...

Let me take you in the Oriental Journey...You`ll find here mixing of Western craft ideas with Eastern inspiration, but not only....

wtorek, 2 czerwca 2009

Dama z wachlarzem

***

Dłuugo pracowałam nad  tą Damą, oj długo. Najcześciej moje bijin-ga to postacie stojące, tym razem jednak postanowiłam nawiązać do motywu lazy summer evening. Mam nadzieję, że mi się udało...
Styl pracy nad taką szczegółową kompozycją można  porównać z metodą zwaną przez mnie metodą przybliżania, w moim przypadku odkładania do szafy na jakiś czas, w którym  gniew na uzyskany efekt spada do bezpiecznego poziomu, chroniącego przed podarciem pracy na strzępy:)
Jest to więc praca w wielu etapach, spośród których nierzadko jeden przynosi krok wstecz, ale czasami  dwa kroki do przodu.  Czasami wydaje mi się ze wszystko idzie nie tak, a jednak suma starań rozłożonych w czasie przynosi rozwiązanie.
Papier użyty do stworzenia kimona to tzw. katazome-shi, papier barwiony przy użyciu specjalnych szablonów, których zastosowanie nawiązuje do techniki barwienia tkanin-katagami jednej z trzech tradycyjnych metod obok shibori i yuzen.
Deseń zastosowany w tym typie papieru to tzw. bingata-szkarłatne  wzory, którego rodowód wywodzi się z wysp Okinawa, charakteryzuje się on cieniowaniem konturu wzoru. Użyłam własnie tego wzoru, ponieważ jest on tradycyjnie wykorzystywany do  barwienia materiałów na yukata - nieformalny strój letni, krojem zbliżony do kimona.
Żywo interesuje mnie historia kimona, tradycje rękodzielnicze wzornictwa japońskiego, wszystkie  pojęcia prowadzą do bardzo ciekawych i dobrze opracowanych stron, mam nadzieję, że ten wpis kogoś zainteresuje i przybliży mu ten temat.
***

8 komentarzy:

 1. Podziwiam zarówno urodę i precyzję prac, jak i wiedzę, która za tym stoi.

  OdpowiedzUsuń
 2. W pięknych barwach, cudnie zakomponowana sylwetka! Dzięki nadaniu twarzy wyrazu jest jeszcze piękniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, she turned out beautiful...the colors of the kkimono and her pose look so relaxing :)
  My e-mail address is maureen_is@yahoo.com
  I look forward to hearing from you

  OdpowiedzUsuń
 4. dziękuję Kayla za odwiedziny i Wam również moje bywalczynie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nooo, dla mnie jesteś Wielka! Robisz kawał świetnej roboty, bo wkładasz w prace nie tylko serce ale też wiedzę, którą posiadasz. I dzielisz się nią na dodatek - jakże przystępnie się dzielisz... Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. wyszło fantastycznie!!! cudna jest!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj Molla! Zapraszam po odbiór nagrody na mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń

dziękuję za miłe słowo/thank you for kind comment: