Zabieram Cię w orientalną podróż....znajdziesz tutaj inspiracje i pomysły na łączenie znajomego rękodzieła ze Wschodnimi inspracjami, lecz nie tylko...

Let me take you in the Oriental Journey...You`ll find here mixing of Western craft ideas with Eastern inspiration, but not only....

poniedziałek, 31 maja 2010

Jak się szyje kimona?Moja ostatnią namiętnością jest ebay. Ostatnio, jak dało się zauważyć poszłam w dział jedwabny.. i przepadłam.
Z ostatniej paczki z Japonii obok kimonowych przydasi wyjęłam zgrabną rolkę. To ona-12 metrów jedwabiu rinzu.


Wiadomo, jedwab artykuł luksusowy i niezwykły, reklamować nie trzeba, ale okazuje się, że ma tak wiele swoich odmian i rodzajów, że mówiąc o jakiejś tkaninie po prostu jedwab, to za mało.
Ten który najbardziej robi na mnie wrażenie to własnie rinzu, zwany równiez jedwabnym adamaszkiem, gdzie wzór jest formowany podczas tkania, może być dodatkowo malowany  (yuzen), farbowany (katazome, shibori) itp. Ta belka rinzu, która przywędrowała do mnie z Osaki jest malowana w technice yuzen, wszystkie kontury są jeszcze machnięte złotym kolorem.
Wszystkie materiały na kimona są tkane właśnie w takich wąskich 37-centymetrowych zazwyczaj belkach po 10-12 metrów. Przeżyłam  niezłą zabawę z pocięciem jej na odpowiednio  długie  panele, tak by układ wzorów odpowiadał klasycznemu rozmieszczeniu elementów dekoracyjnych na tzw. tsukesage, czyli kimonie wizytowym, na którym wzór jest usytuowany na dole, na plecach z prawej strony i prawym rękawie oraz lewej piersi, przy czym to jest nie kontynowany przez szwy paneli. 
Zadrżałam  z nożycami w reku, ale raz kozie smierć, teraz pewnie będę drżeć, kiedy w końcu uda mi się zasiąść igłą w ręku do szycia pod okiem specjalistki. Ale o tym nastepnym razem... 

wtorek, 25 maja 2010

Pofestiwalowo...

Dziękuję wszystkim, którzy w miniony weekend mimo  kilku upragnionych  chwil pogody wzywających na majówkę, spacer za miastem, odwiedzili nasze stoisko na Festiwalu Sztuki i Rękodzieła.

poniedziałek, 17 maja 2010

Targi Sztuki i Rękodzieła ŁódźZapraszamy na nasze stoisko ( nr C18) na Targach Sztuki i Rękodzieła, które odbędą się w łódzkiej Hali Expo ul. Stefanowskiego 30 w dniach 22-23 maja. Znajdziecie na nim bogatą kolekcję papierów w arkuszach oraz zestawach, akcesoria i narzędzia do papieru oraz moje obrazy.
zapraszamy serdecznie!!!
molla

wtorek, 4 maja 2010

Początek kolekcji

Zakochałam się w kimonach farbowanych  odmianą techniki KATAGAMI-we wzory zwane BINGATA. Pisałam już kiedyś na ten temat przy okazji publikowania zdjęć  jednej z Dam z mojej Kolekcji Piekności, wykonanej z papieru katazome, barwionego w technice bardzo podobnej do tej, którą tworzy się cienowane wzory bingata.
To pierwsze kimono bingata komon w mojej kolekcji, ale napewno nie ostatnie, w drodze jest brązowe z motywem żurawi:)poniedziałek, 3 maja 2010

Plebiscyt-losowanie

Witam Was serdecznie,
wybaczcie mi  opóźnienie w w przeprowadzeniu losowania, ale udzielił mi sie  nastrój majówkowy, same rozumiecie:)
Dziękuję serdecznie wszystkim za udział w zabawie, w której zabrały glos 32 osoby, najliczniej typując jako najładniejszy papier, wzór #812.


Wasze głosy szły w parze z zainteresowaniem, jakim ten wzór cieszył się w Składzie Papieru Japońskiego MOLIGAMI, ponieważ zniknął z półki bardzo szybko. 
Random wylosował komentarz nr 24, napisany przez osobę o nicku An-na , która również wybrała ten wzór jako najatrakcyjniejszy. Do niej powędruje wspomniany arkusz formaru A3. (Proszę o kontakt w tej sprawie).

Gratuluję!!!!
molla